an online Instagram web viewer
חמש סיבות למה לבטל את המסעות לפולין כיום:
1. ביער בפולין מצאו דגל ישראל עליו כתוב "יאללה המשך מוות לשמאלנים". עצם זה  שתלמידים חזרו עם מסר כזה מהמסע צריך להדליק נורה אדומה.
חשוב ללמוד על השואה, על הזוועות שבני אדם מסוגלים לגרום, לשקול מחדש האם אנושי=מוסרי  וחשוב לא לתת לה לחזור. לאף אחד. המסר מהמסעות כיום, שלא לתת לה לקרות שוב לנו, גורם לפתח שנאה ופחד מהזר. קשרי חוץ טובים לא נוצרו מאמונה שכולם שונאים אותנו.

2.אחת מהמטרות של המסע היא חיזוק הזיקה לעם. תלמידים חוזרים מהמסע גאים בעם היהודי ומחוברים אליו. קודם כל, חשוב להרגיש שייכים וגאים בעם, בלי קשר לשואה. זה נראה לי אבסורד לאהוב את היהודים כי כל השאר שונאים אותנו ועברנו זוועות, במקום להתמקד בהיסטוריה, בתרבות ובייחוד. אני מאמינה שהייחוד שלנו הוא יותר מילדי הכאפות של העמים.

3.אירוני שכל תלמיד משלם אלפי שקלים לתיירות פולין והם מרוויחים מהשואה. כואב לי לשלם את הסכום הזה כשאני יודעת שיש ניצולי שואה עניים בארץ, מהם אפשר ללמוד לא פחות.

4.למה עכשיו? למה לקחת ילדים בתיכון ולספר להם זוועות? המדינה מודה שהטיימינג קשור לצבא. כן, אני מאמינה שחשוב להתגייס לצבא ולתרום למדינה אבל לא בגלל שטיפת מח או הפחדה. חשוב ללמוד על השואה ולפתח מסקנות, אבל שלא תגרום לנו לחיות בפחד.

5.האמת שיש עוד סיבות רבות, כמו שטסים ללמוד על השואה כדי להתגבש ולעשות כיף עם חברים, או שתלמידים חוזרים מצולקים נפשית, אך אני לא אמשיך לפרט.  אני אסיים בטענה אחרונה:
השואה הפכה ללגיטימציה. פוליטיקאים משתמשים בה בנאומים כדי להצדיק חוסר מוסר ולהסית את תשומת הלב משחיתויות. נכון, כנראה בלי השואה לא הייתה מדינה, אבל שמונים שנה עברו ואנחנו ממשיכים להשתמש בה תמיד כתירוץ. אסור לשכוח את השואה, אבל היחס אליה גורם לנו לחשוב שהעולם חייב לתת לנו הכול, החל מבנייה במקומות לא חוקיים ועד להתנהגות לא מוסרית רק כי סבלנו.

אני טוענת ההפך: בואו נשתמש ברגישות הייחודית לאנשים שנצרבו וכאבו, כדי להגן על אחרים. נשתמש בשואה להשוואה. נפקח את העיניים לזוועות ונחפש שואות יומיומיות: אצל קצבאות נכים מתחת לכל הגלגלים, אונס במועדונים, ילדים משחקים בין נרקומנים ברחוב, אצל זקנים ונשים מוכות, ערים מוזנחות, בסוריה, אצל פעוטות קפואים. במפעלים בוויאטנם אצל ילדים מנוצלים, במחנות פליטים. 
כל דבר כזה הוא לא השואה, אבל אלה זוועות שקורות ואנשים ממשיכים לעצום עיניים, כמו אז. זה המסר שהשואה צריכה ללמדנו, לא שאנחנו העם הנבחר שלנצח יחיה על חרב.
מאיה כהן, יב.

חמש סיבות למה לבטל את המסעות לפולין כיום: 1. ביער בפולין מצאו דגל ישראל עליו כתוב "יאללה המשך מוות לשמאלנים". עצם זה  שתלמידים חזרו עם מסר כזה מהמסע צריך להדליק נורה אדומה. חשוב ללמוד על השואה, על הזוועות שבני אדם מסוגלים לגרום, לשקול מחדש האם אנושי=מוסרי  וחשוב לא לתת לה לחזור. לאף אחד. המסר מהמסעות כיום, שלא לתת לה לקרות שוב לנו, גורם לפתח שנאה ופחד מהזר. קשרי חוץ טובים לא נוצרו מאמונה שכולם שונאים אותנו. 2.אחת מהמטרות של המסע היא חיזוק הזיקה לעם. תלמידים חוזרים מהמסע גאים בעם היהודי ומחוברים אליו. קודם כל, חשוב להרגיש שייכים וגאים בעם, בלי קשר לשואה. זה נראה לי אבסורד לאהוב את היהודים כי כל השאר שונאים אותנו ועברנו זוועות, במקום להתמקד בהיסטוריה, בתרבות ובייחוד. אני מאמינה שהייחוד שלנו הוא יותר מילדי הכאפות של העמים. 3.אירוני שכל תלמיד משלם אלפי שקלים לתיירות פולין והם מרוויחים מהשואה. כואב לי לשלם את הסכום הזה כשאני יודעת שיש ניצולי שואה עניים בארץ, מהם אפשר ללמוד לא פחות. 4.למה עכשיו? למה לקחת ילדים בתיכון ולספר להם זוועות? המדינה מודה שהטיימינג קשור לצבא. כן, אני מאמינה שחשוב להתגייס לצבא ולתרום למדינה אבל לא בגלל שטיפת מח או הפחדה. חשוב ללמוד על השואה ולפתח מסקנות, אבל שלא תגרום לנו לחיות בפחד. 5.האמת שיש עוד סיבות רבות, כמו שטסים ללמוד על השואה כדי להתגבש ולעשות כיף עם חברים, או שתלמידים חוזרים מצולקים נפשית, אך אני לא אמשיך לפרט.  אני אסיים בטענה אחרונה: השואה הפכה ללגיטימציה. פוליטיקאים משתמשים בה בנאומים כדי להצדיק חוסר מוסר ולהסית את תשומת הלב משחיתויות. נכון, כנראה בלי השואה לא הייתה מדינה, אבל שמונים שנה עברו ואנחנו ממשיכים להשתמש בה תמיד כתירוץ. אסור לשכוח את השואה, אבל היחס אליה גורם לנו לחשוב שהעולם חייב לתת לנו הכול, החל מבנייה במקומות לא חוקיים ועד להתנהגות לא מוסרית רק כי סבלנו. אני טוענת ההפך: בואו נשתמש ברגישות הייחודית לאנשים שנצרבו וכאבו, כדי להגן על אחרים. נשתמש בשואה להשוואה. נפקח את העיניים לזוועות ונחפש שואות יומיומיות: אצל קצבאות נכים מתחת לכל הגלגלים, אונס במועדונים, ילדים משחקים בין נרקומנים ברחוב, אצל זקנים ונשים מוכות, ערים מוזנחות, בסוריה, אצל פעוטות קפואים. במפעלים בוויאטנם אצל ילדים מנוצלים, במחנות פליטים. כל דבר כזה הוא לא השואה, אבל אלה זוועות שקורות ואנשים ממשיכים לעצום עיניים, כמו אז. זה המסר שהשואה צריכה ללמדנו, לא שאנחנו העם הנבחר שלנצח יחיה על חרב. מאיה כהן, יב.

36 Comments:

 1. yuvaltsalach

  @shiriabergel למה השואה צריכה להיות זו שמחברת אותנו להיסטוריה ולעם שלנו וגורמת לנו להעריך אותה? את לא חושבת שזה הזוי לבנוץ אץ ציר התרבות המרכזי שלנו על זה שניסו להשמיד אותנו? על עצב, פחד וכעס?

 2. yuvaltsalach

  @yehonatan_granat אתה מעלה את טיעון הנגד הכי חזק שיש במדינה כיום נגד המסע (העלאת אחוזי גיוס על ידי מניפולציה רגשית) ומשתמש בו כטיעון בעד?

 3. yehonatan_granat

  @yuvaltsalach בהחלט. אתה קורא לזה מניפולציה רגשית ואני קורא לזה היגיון בריא. כמו שאיינשטיין בזמנו אמר, "אי שפיות היא המחשבה שאם תחזור על אותה ההתנהגות, התוצאה תשתנה". והכלל הזה יפה גם לכאן. אם נהיה, חלילה, מפוזרים בעולם בלי צבא חזק ומדינה איתנה, זה יתחיל מזה שיספרו עלינו סיפורים שאנחנו משתמשים בדם של ילדים נוצרים למצות ואז יהפכו את זה לתירוץ לפוגרומים, בשלב הבא יגרשו אותנו מהבתים שלנו (כמו שעשו בספרד ב1492) אחר כך הפוגרומים ועלילות הדם רק יתגברו וזה יגמר בשואה נוספת, חלילה. אז אני אסיים בציטוט נוסף, "אלה שלא לומדים מההיסטוריה נידונים לחזור עליה"

 4. yuvaltsalach

  @yehonatan_granat אז אתה טוען בעצם שכל העולם נשאר אותו דבר ורק אנחנו היהודים עברנו שינוי, וזה ההבדל ששומר עלינו משואה?

 5. yuvaltsalach

  @yehonatan_granat ויותר גרוע, אתה טוען שצריך לשלוח ילדים בני שמונה עשרה למשרפות וארובות, בבית. הקברות היהודי הגדול בעולם כדי שעוד שבעים ילד ירוצו לצבא שלנו?

 6. yehonatan_granat

  @yuvaltsalach ממש לא, אני לא מבין איך הסקת את זה ממה שאמרתי. אני אומר שהעולם אנטישמי בחלקו הנכבד ותמיד ישנאו אותנו עד כמה שזה קשה ואנחנו צריכים צבא חזק כחלק מהלקח של השואה. זה הכל. ומה שישמור עלינו מעוד שואה זה כנראה צה"ל

 7. yehonatan_granat

  ובגלל זה חשוב לנסוע לפולין לפני כדי שתדע מה יכול לקרות אם לא תתן שלוש שנים כדי להגן על העם היהודי

 8. yehonatan_granat

  וזאת לא מניפולציה רגשית ולא שום דבר חוץ מעובדות בשטח

 9. yehonatan_granat

  ולגבי הלשלוח לבית הקברות, אם זה אומר שהם ידעו למה הם מחזיקים נשק ביד, אז כן, גם אם זה יגרום רק לעוד אחד להבין למה הוא עושה את זה

 10. shiriabergel

  ציר התרבות המרכזי שלנו מתבסס על הרבה אירועים שקרו לעם היהודי , חלקם שמחים וחלקם עצובים ומכעיסים , אירוע כמו השואה שהשאיר צלקות אצל הרבה מאוד אנשים מן הסתם יתפוס חלק יותר גדול בהיסטוריה של העם היהודי , אתה צריך להיות מחובר לעם שלך ולהעריך אותו גם בלי האירוע הזה , אבל אירוע כמו השואה גורם לך להעריך את העם שלך קצת יותר . @yuvaltsalach

 11. yuvaltsalach

  @shiriabergel לא יודע, משהו במילה להעריך לא יושב לי נכון עם שואה. חשוב לזכור, לדעת ולהבין מה היה שם ולמה, אבל לא לבנות את התרבות שלנו על אסונות ומלחמות. אני לא רואה כל כך איפה התרבות החילונית שלנו מתפתחת על ררע של שמחה כמו שאמרת, אני רואה בעיקר עצב ומלחמות.

 12. yuvaltsalach

  @yehonatan_granat אני לא אחזיק נשק ביד בגלל שכל העולם אנטישמי, אני אחזיק נשק ביד בגלל טעויות של מנהיגי. עבר שגרמו לכך שיש שני מיליון איש שכרגע לא המצאים תחת הגדרה רישמית וריבונית ועושים הכל כדי לצאת מהמצב הזה, גם אם זה לנסות להרוד אותי ואת משפחתי. את האנטישמיות העולמית אני אשאיר לטראמפ ונתניהו, כי לי אין כרגע קשר ואיום ממשי ממנה

 13. shiriabergel

  נרצה או לא נרצה אסונות ומלחמות הם חלק מאוד גדול מההיסטוריה והתרבות שלנו ואי אפשר להתכחש אליהם , אירועים כאלו בנו וחיזקו אותנו , אז כן התרבות שלנו לא צריכה להתבסס רק על השואה ואירועים עצובים אבל היא צריכה להיבנות גם מהם בדיוק בגלל שזה מאחד ומחזק אותנו בסופו של דבר@yuvaltsalach

 14. yehonatan_granat

  @yuvaltsalach שני מילון ערביי הגדה שאתה מדבר עליהם היו מנסים להרוג אותך בכל מקרה, משום שהם לא מוכנים לקבל את העובדה שליהודים יש זיקה כלשהי לאדמת ארץ ישראל.אבל בוא לא נסטה מהדיון. בכל מקרה אתה תחזיק נשק כי אתה עדיין מוקף במדינות אויב ומיליונים שהיו בכיף זורקים אותנו לים. לחיזבאללה יש בין שישים וחמש לשמונים אלף לוחמים (ואף אחד מאלה לא חי תחת כיבוש לכאורה) וחוץ מזה יש לנו גם את האיראנים על הראש ואת חמאס בעזה, וגם במדינות ערב שאנחנו בשלום איתן רוב רובה של האוכלוסייה שונא לנו, רק תסתכל על הצילומים של החגיגות בירדן על המחבל הארור שירה למוות בנערות רק משום שהן יהודיות. ואין צורך לציין ששם אין שום כיבוש, רק תרבות רצחנית ספוגה באנטישמיות, אותה אנטישמיות שבגללה המשפחה שלי היא אחת השרידים היחידים למשפחה ענקית בפולין שנרצחה בבורות ירי בפולין על ידי הנאצים ועוזריהם

 15. yuvaltsalach

  @yehonatan_granat אז אתה תחיה בפחד תמידי סובב שואה וערבים ותצא למסע במטרה לחזק את הרצון שלך להתגייס, ואני אחיה בשמחה ובגאווה סביב מדינת הסטארטאפ והחום הישראלי, ואצר למסע כדי להבין שעברנו הרבה ונעבור עוד כדי לשמר את מה שאני כל כך אוהב. זה עונה גם על מה ששירי כתבה- אנחנו חייבים לבנות את ציר התרבות שלנו על גאווה ושמחה, ולא על אבל ובכי, פחד ושנאה.

 16. yehonatan_granat

  @yuvaltsalach אני לא חי בפחד תמידי משום שואה וחי בגאווה בדיוק כמוך במדינת הסטארטאפ. וכדי שאני אוכל להמשיך ככה, אני אתגייס ואתן בשמחה שלוש שנים כדי להמשיך לחיות תחת גפני ותאנתי, ולהמשיך לבנות את התרבות היהודית, שהוציאה מקרבה את ספר הספרים הנצחי בנוסף ללא פחות מ189 זוכי פרס נובל .

 17. yehonatan_granat

  אם זה לא לבנות את התרבות שלי על גאווה ושמחה אני לא יודע מה זה

 18. shiriabergel

  איך אתה יכול לחיות בשמחה כשיש לצידך כל כך הרבה חברים קטנים וחמודים כמו סכינים , טילים , מספריים ? המסע שלך יכול להיקטע בגלל החברים האלה שהשני מיליון חברים האחרים שלך מביאים לך במתנה @yuvaltsalach

 19. yuvaltsalach

  @shiriabergel חחחחחחח איך אני יכול לחיות בשמחה? למה נולדתי כדי לסבול? למה שנחיה אם לא נשמח?

 20. shiriabergel

  אופטימיות היא שם המשחק @yuvaltsalach

201 Likes (last 100 likes only):