an online Instagram web viewer
  • esscey
    Eslem Ceylan
    @esscey

Images by esscey

Kısaca hayat felsefem 🤗
Kısaca hayat felsefem 🤗
Yaşasın sıcak salata! 😍 #danabonfile #kuşkonmaz
Daha verimli bir uyku için, *Gece yatmadan 2 saat önce su dışında herhangi bir şey tüketmemek bizim için daha verimli olacaktır.
*Yatmadan önce içtiğiniz 1 bardak su, kalp krizi riskinizi azaltır.
*Ayrıca Resimde bulunan hareketleri yapıp uyumanız bedensel olarak daha huzurlu bir uyku uyumanıza yardımcı olur.
#sagliklibeslenme #saglikliyasam #fit #beslenmevediyetetik #diyethesaplaritakiplesiyor #diyetgunlugu #diyetteyiz #intörn #diyetisyen #diyet
Can kardeşim, dostum, yazılacak çok şey ama duygular çok öz. KARDEŞ 💚 Ayrıldık diye üzülürken, haftasonu kavuşcak olmamız gibi mutlu bir haberle günümü şenlendirdi. İyi ki be iyi ki doğmuşsun! 💛💛💛 #ensevdiklerimhepuzakta
Can kardeşim, dostum, yazılacak çok şey ama duygular çok öz. KARDEŞ 💚 Ayrıldık diye üzülürken, haftasonu kavuşcak olmamız gibi mutlu bir haberle günümü şenlendirdi. İyi ki be iyi ki doğmuşsun! 💛💛💛 #ensevdiklerimhepuzakta 
Ye yo ye last day is here!
Ye yo ye last day is here!
#Repost @diyetisyenmelda (@get_repost)
・・・
Eveeet, nerde kalmıştık? 🙋🏼
🍞 Güne, (tabi ki yanımızdaki sevdiklerinize bol bol sarılıp öptükten sonra 🤗) sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamanız, günün sonraki saatlerinde kontrolü kaybetmemeniz adına çok önemli. Tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta, peynir, domates-biber-yeşillikler ve zeytinden oluşan bir kahvaltı yapabilirsiniz.
🍖 Et tüketiminiz günde en fazla 3-4 köfte kadar veya 15-16 parça kuşbaşı et kadar olmalıdır ki bu da yaklaşık 100-120 gram kadar bir miktardır. Mümkünse, özellikle de sindirim problemleri yaşamamak için kırmızı eti geç saatlerde değil, öğle yemeğinde tercih etmeye çalışın. Aynı şekilde sakatatları da kısıtlı tüketmekte yarar var. Özellikle de yüksek kolesterol sorunu yaşayan veya kalp-damar hastalıkları olanlar, sakatatları yalnızca tadımlık tüketmeli ve günde 2-3 köfte kadar et tüketimini de geçmemeli.
⏳ Ölüm katılığı (rigor mortis) denilen, hayvanın kesilmesi sırasında oluşan kas kasılması durumunun ortadan kaybolması ve etlerinizin pişince sert olmaması için, dolaba kaldırmadan ve tüketmeden önce yaklaşık 12-24 saat kadar beklemesi gerekiyor. Ayrıca etleri -18 derece dondurmak ve dondurulmuş et çözündükten sonra kesinlikle tekrar dondurmamak gerektiğini unutmayalım.
🍴 Etinizi pişirirken içerisine iç yağı ve kuyruk yağı eklemeyin. Hatta sıvı yağ bile eklemenize gerek yok, etin zaten kendi yağı yetecektir. Kekik, karabiber, kimyon, kırmızıbiber gibi baharatlar, defne yaprağı, fesleğen gibi otlar etinizi hem daha lezzetli hem de daha faydalı hale getirmeye yardımcı olabilir.
🍽 Hazırladığınız eti, pirinç pilavı yerine, bulgur pilavı eşliğinde ve yanına da bol salata ile ikram eder, içecek olarak da gazlı içecekler değil de, maden suyu veya ayran sunarsanız, gayet dengeli bir öğün düzenlediniz demektir.
❌ Lütfen evinize gelen insanlara yiyecek ikramı konusunda aşırı ısrar etmeyin. Dışarda kendinize gelen ısrarlara da kapılıp, karman çorman ne bulursanız yemeyin.
❣ Bayram-seyran ile ilgili içeriklere #diyetisyenmeldabayram hashtag'inden ulaşabilirsiniz!
#Repost  @diyetisyenmelda (@get_repost) ・・・ Eveeet, nerde kalmıştık? 🙋🏼 🍞 Güne, (tabi ki yanımızdaki sevdiklerinize bol bol sarılıp öptükten sonra 🤗) sağlıklı ve doyurucu bir kahvaltı ile başlamanız, günün sonraki saatlerinde kontrolü kaybetmemeniz adına çok önemli. Tam tahıllı ekmek, haşlanmış yumurta, peynir, domates-biber-yeşillikler ve zeytinden oluşan bir kahvaltı yapabilirsiniz. 🍖 Et tüketiminiz günde en fazla 3-4 köfte kadar veya 15-16 parça kuşbaşı et kadar olmalıdır ki bu da yaklaşık 100-120 gram kadar bir miktardır. Mümkünse, özellikle de sindirim problemleri yaşamamak için kırmızı eti geç saatlerde değil, öğle yemeğinde tercih etmeye çalışın. Aynı şekilde sakatatları da kısıtlı tüketmekte yarar var. Özellikle de yüksek kolesterol sorunu yaşayan veya kalp-damar hastalıkları olanlar, sakatatları yalnızca tadımlık tüketmeli ve günde 2-3 köfte kadar et tüketimini de geçmemeli. ⏳ Ölüm katılığı (rigor mortis) denilen, hayvanın kesilmesi sırasında oluşan kas kasılması durumunun ortadan kaybolması ve etlerinizin pişince sert olmaması için, dolaba kaldırmadan ve tüketmeden önce yaklaşık 12-24 saat kadar beklemesi gerekiyor. Ayrıca etleri -18 derece dondurmak ve dondurulmuş et çözündükten sonra kesinlikle tekrar dondurmamak gerektiğini unutmayalım. 🍴 Etinizi pişirirken içerisine iç yağı ve kuyruk yağı eklemeyin. Hatta sıvı yağ bile eklemenize gerek yok, etin zaten kendi yağı yetecektir. Kekik, karabiber, kimyon, kırmızıbiber gibi baharatlar, defne yaprağı, fesleğen gibi otlar etinizi hem daha lezzetli hem de daha faydalı hale getirmeye yardımcı olabilir. 🍽 Hazırladığınız eti, pirinç pilavı yerine, bulgur pilavı eşliğinde ve yanına da bol salata ile ikram eder, içecek olarak da gazlı içecekler değil de, maden suyu veya ayran sunarsanız, gayet dengeli bir öğün düzenlediniz demektir. ❌ Lütfen evinize gelen insanlara yiyecek ikramı konusunda aşırı ısrar etmeyin. Dışarda kendinize gelen ısrarlara da kapılıp, karman çorman ne bulursanız yemeyin. ❣ Bayram-seyran ile ilgili içeriklere #diyetisyenmeldabayram  hashtag'inden ulaşabilirsiniz!
#Repost @diyetisyenmelda (@get_repost)
・・・
🎉 Bir bayram daha geldi çattı! Ve yine kafamızda, “Bayramda nasıl beslenmeliyim, ne yiyip içmeliyim, kilo almadan ve sağlığımı bozmadan bayramı nasıl atlatabilirim?” şeklinde sorular var. O zaman bu konuların yıllık güncellemesinin zamanı geldi!
🍗 Bu bayramın favorisi, şüphesiz ki et ve et ürünleri. abi et ürünlerinin yanı sıra yine tatlılar ve hamur işleri bu bayramda da eksik olmuyor. Anneanneniz su böreğini, babaanneniz meşhur ev baklavasını, teyzeniz sütlacını, halanız zeytinyağlı dolmalarını bayram öncesi çoktan hazırlamış, bir de bayramın başlamasıyla bunların yanına, bol kuyruk yağlı kavurmalarını ve bilumum sakatat yemeklerini ekliyor olabilirler.
🙆🏻 Bayram ziyaretlerine başladığınızda, karşı koymakta zorlanacağınız bayram ısrarları da başlayacaktır. Siz de mesela anneannenizin böreğinden bir küçük dilim, halanızın dolmasından küçük bir tane, teyzenizin sütlacından bir küçük kase ve babaannenizin baklavasından bir dilim yerseniz, bunların yanında da şekersiz çay-kahve içerseniz, hem siz kendinizi bayram keyfinden mahrum bırakmamış olursunuz hem de sevdiklerinizin ikramlarını geri çevirerek onları kırmamış olursunuz.
🏃🏻 Mümkünse geriye kalan diğer akrabaların ve komşu-arkadaşların ziyaretini diğer günlere yayarak, çok ısrarlı kişilerdeki tüketiminizi de aynı şekilde minimumda tutarak, midenizi de ilişkileriniz de korumuş olursunuz. Ama aynı gün içinde çok daha fazla yere gitmek zorundaysanız, bir şekilde yiyecek ikramlarını geri çevirip, sadece çay içerek devam edebilirsiniz. Aksi takdirde her gittiğiniz yerde tabaklarınızı silip süpürerek yola devam ederseniz, bayramınız ya hastane acil servisinde sonuçlanacaktır ya da bulantıyla karışık ağrıyan midenizin şiş kısmını sıvazladığınız bir pişmanlık ve keyifsizlik duygusu içinde…
❣ Kurban Bayramı'nda Beslenme serimiz devam edecek! #diyetisyenmeldabayram hashtag'inden de takip edebilirsiniz!
#Repost  @diyetisyenmelda (@get_repost) ・・・ 🎉 Bir bayram daha geldi çattı! Ve yine kafamızda, “Bayramda nasıl beslenmeliyim, ne yiyip içmeliyim, kilo almadan ve sağlığımı bozmadan bayramı nasıl atlatabilirim?” şeklinde sorular var. O zaman bu konuların yıllık güncellemesinin zamanı geldi! 🍗 Bu bayramın favorisi, şüphesiz ki et ve et ürünleri. abi et ürünlerinin yanı sıra yine tatlılar ve hamur işleri bu bayramda da eksik olmuyor. Anneanneniz su böreğini, babaanneniz meşhur ev baklavasını, teyzeniz sütlacını, halanız zeytinyağlı dolmalarını bayram öncesi çoktan hazırlamış, bir de bayramın başlamasıyla bunların yanına, bol kuyruk yağlı kavurmalarını ve bilumum sakatat yemeklerini ekliyor olabilirler. 🙆🏻 Bayram ziyaretlerine başladığınızda, karşı koymakta zorlanacağınız bayram ısrarları da başlayacaktır. Siz de mesela anneannenizin böreğinden bir küçük dilim, halanızın dolmasından küçük bir tane, teyzenizin sütlacından bir küçük kase ve babaannenizin baklavasından bir dilim yerseniz, bunların yanında da şekersiz çay-kahve içerseniz, hem siz kendinizi bayram keyfinden mahrum bırakmamış olursunuz hem de sevdiklerinizin ikramlarını geri çevirerek onları kırmamış olursunuz. 🏃🏻 Mümkünse geriye kalan diğer akrabaların ve komşu-arkadaşların ziyaretini diğer günlere yayarak, çok ısrarlı kişilerdeki tüketiminizi de aynı şekilde minimumda tutarak, midenizi de ilişkileriniz de korumuş olursunuz. Ama aynı gün içinde çok daha fazla yere gitmek zorundaysanız, bir şekilde yiyecek ikramlarını geri çevirip, sadece çay içerek devam edebilirsiniz. Aksi takdirde her gittiğiniz yerde tabaklarınızı silip süpürerek yola devam ederseniz, bayramınız ya hastane acil servisinde sonuçlanacaktır ya da bulantıyla karışık ağrıyan midenizin şiş kısmını sıvazladığınız bir pişmanlık ve keyifsizlik duygusu içinde… ❣ Kurban Bayramı'nda Beslenme serimiz devam edecek! #diyetisyenmeldabayram  hashtag'inden de takip edebilirsiniz!
Yorgun, argın, makyajsız, birazcık hüzünlü Son gün değerlendirme.
Yorgun, argın, makyajsız, birazcık hüzünlü Son gün değerlendirme.
Egzersiz/Spor öncesi bomba içecek!
- 1/2 Pınar proteinli süt
- 1 Paket sade kahve
- 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi
- 1/2 muz
İster hepsini blendrdan geçirip için isterseniz hop kahveyi süte ekleyip içinde çalkalayın muzu ve fıstık ezmesini yanında yiyin. Egzersiz/Spor sırasındaki sizin için harika olacak! #preworkout #sporcubeslenmesi #diyetteyim #diet #dietitian
Egzersiz/Spor öncesi bomba içecek! - 1/2 Pınar proteinli süt - 1 Paket sade kahve - 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi - 1/2 muz İster hepsini blendrdan geçirip için isterseniz hop kahveyi süte ekleyip içinde çalkalayın muzu ve fıstık ezmesini yanında yiyin. Egzersiz/Spor sırasındaki sizin için harika olacak! #preworkout  #sporcubeslenmesi  #diyetteyim  #diet  #dietitian 
Meyveli kefir? Normalde içinde ilave şeker olan ürünleri tavsiye etmiyoruz amaa normal kefir içemiyorum diyorsanız bunu içebilirsiniz. Çünkü içinde ilave şeker değil tatlandırıcı var dolayısıyla bütün besin değerleri sade kefirle aynı tek fark tatlandıcı. Çok sık olmamak kaydıyla arada tercih edebilirsiniz. Dar zamanlarda kurtarıcı olabilir. Tabii ki en iyisi kendinizin sade kefirle meyveyi blendırdan geçirmeniz veya içine nane,zerdeçal gibi bitkilerle tatlandırmanız. Ben ilk nane koyarak alışmıştım kefire. Deneyin! 🤗
Meyveli kefir? Normalde içinde ilave şeker olan ürünleri tavsiye etmiyoruz amaa normal kefir içemiyorum diyorsanız bunu içebilirsiniz. Çünkü içinde ilave şeker değil tatlandırıcı var dolayısıyla bütün besin değerleri sade kefirle aynı tek fark tatlandıcı. Çok sık olmamak kaydıyla arada tercih edebilirsiniz. Dar zamanlarda kurtarıcı olabilir. Tabii ki en iyisi kendinizin sade kefirle meyveyi blendırdan geçirmeniz veya içine nane,zerdeçal gibi bitkilerle tatlandırmanız. Ben ilk nane koyarak alışmıştım kefire. Deneyin! 🤗
Göz altlarımızı neye borçluyuz? 😅
Göz altlarımızı neye borçluyuz? 😅
Yeşilin ve mavinin her tonu 💚
Yeşilin ve mavinin her tonu 💚
Hayaller/Hayatlar demek vardı şu fotoğraf karesine Lakin, sevdiğin mesleği yapmak/okuyor olmak, hayallerini hayata dökmek için can atmak demek. Kafamın içi de aynı şu kocaman masa gibi 😍
Hayaller/Hayatlar demek vardı şu fotoğraf karesine Lakin, sevdiğin mesleği yapmak/okuyor olmak, hayallerini hayata dökmek için can atmak demek. Kafamın içi de aynı şu kocaman masa gibi 😍
#Repost @profdrmuratbas (@get_repost)
・・・
Diyet işine bulaşmayan bir Gülse BİRSEL kalmıştı. Bir dondurma firmasının reklamlarında boy gösterip, ardından böyle bir yazıyla halkın karşısına geçmek tamamen duygusal olsa gerek. Herkes işini yapsın....
#Repost  @profdrmuratbas (@get_repost) ・・・ Diyet işine bulaşmayan bir Gülse BİRSEL kalmıştı. Bir dondurma firmasının reklamlarında boy gösterip, ardından böyle bir yazıyla halkın karşısına geçmek tamamen duygusal olsa gerek. Herkes işini yapsın....